Stosunki miedzynarodowe bezpieczenstwo

Kontakty międzynarodowe są niezwykle średnie w dobie globalizacji. Nowe wynalazki w sferach transportu oraz komunikacji znacznie skróciły dystans między państwami, i nawet kontynentami. Teraz adresat otrzymuje list po kilku dniach, zaś nie po paru miesiącach, jak zatem było wcześniej. Zawsze można też do kogoś zadzwonić i związać się bezpośrednio. Drogę na przeciwległy kraniec świata nie posiada już lat, ale wystarczy zaledwie kilka godzin samolotem. Współcześnie odległe kraje są dla nas na wyciągnięcie ręki także dzięki mediom - prasie, telewizji, internetowi.

Pojawiło się wiele nowych oferty współpracy. Wyjazdy zagraniczne broniły się bliższe oraz tańsze, a co wewnątrz tym idzie - także bardzo częstsze. Obecnie bez problemu można przyjąć się na indywidualny kontynent, gdzie obowiązuje zupełnie inna cywilizacja także nowe obyczaje. Wystarczy bilet na samolot i można wylądować w Azji, w Afryce lub na dalekiej wyspie. Zmienia się także sytuacja polityczna na świecie. Po skończeniu strefy Schengen zniesiono większość granic w Zgód Europejskiej a wszystek jej obywatel może śmiało podróżować między państwami.

Intensywne kontakty wielokulturowe wymagają dobrego przygotowania. Firma, która pragnie pozyskać nowe rynki zagraniczne, wiele zyska na zatrudnieniu odpowiedniego pośrednika, który dobrze przedstawi proponowaną ofertę. Bardzo podstawowe są w niniejszym przykładu tłumaczenia ustne. Polskie przedsiębiorstwo w asyście tłumacza może zdobyć targi międzynarodowe, bezpośrednio docierając do zainteresowanych. Wizyta przedstawicieli japońskiego koncernu motoryzacyjnego w naszej fabryce przebiegnie znacznie dobrze w obecności tłumacza. Bez tłumacza nie mogłyby się odbywać i spotkania polityczne na okresie międzynarodowym. Obecność osoby, która potrafi daną kulturę, pozwala uniknąć wpadek i niejasności. To drogie w dorosłych negocjacjach, gdzie czasem drobne szczegóły mogą zdecydować na szczęściu transakcji.