Komunikacja geografia

Kontakty międzynarodowe są bardzo średnie w dobie globalizacji. Nowe wynalazki w powierzchniach transportu i komunikacji znacznie skróciły dystans między państwami, a nawet kontynentami. Teraz adresat otrzymuje list po paru dniach, a nie po paru miesiącach, gdy więc było wcześniej. Jednak można też do kogoś zadzwonić i połączyć się bezpośrednio. Droga na następny koniec świata nie zajmuje już lat, ale wystarczy jedynie parę godzin samolotem. Współcześnie odległe kraje są dla nas na wybranie ręki i dzięki mediom - prasie, telewizji, internetowi.

Pojawiło się wiele innych wersji współpracy. Wyjazdy zagraniczne stawały się bliższe oraz tańsze, i co wewnątrz tym chodzi - także wiele częstsze. Obecnie bez kłopotu można otrzymać się na nowy kontynent, gdzie obowiązuje zupełnie odmienna sztuka również drugie obyczaje. Wystarczy bilet na samolot i bogata wylądować w Azji, w Afryce czy na obcej wyspie. Zmienia się także sytuacja polityczna na świecie. Po utworzeniu strefy Schengen zniesiono większość możliwości w Grup Europejskiej i wszelki jej mieszkaniec może śmiało podróżować między państwami.

Intensywne kontakty wielokulturowe wymagają odpowiedniego przygotowania. Firma, która zamierza uzyskać nowe rynki zagraniczne, wiele zyska na zajęciu odpowiedniego pośrednika, który właśnie przedstawi proponowaną ofertę. Niezwykle duże są w współczesnym przykładu tłumaczenia ustne. Polskie przedsiębiorstwo w asyście tłumacza może zająć targi międzynarodowe, bezpośrednio dochodząc do zainteresowanych. Wizyta przedstawicieli japońskiego koncernu motoryzacyjnego w polskiej fabryce przebiegnie znacznie łatwo w obecności tłumacza. Bez tłumacza nie mogłyby się odbywać także spotkania polityczne na okresie międzynarodowym. Obecność osoby, która zna daną kulturę, pozwala uniknąć wpadek i niejasności. To unikalne w ogromnych negocjacjach, gdzie czasem drobne elementy mogą zdecydować na osiągnięciu transakcji.