Drukarka fiskalna jako samodzielny srodek trwaly

We pełnych sklepach, także internetowych, lecz zarówno w salonach fryzjerskich, kosmetycznych, lekarskich a własnych pojawiły się kasy fiskalne. I choć użytkownicy nie zawsze mają, żeby zabierać ze sobą paragony wydawane przez usługodawcę czy kasjera w magazynie, to właśnie oni powinni się zatroszczyć o zabranie wydrukowanego paragonu.

Każda drukarka fiskalna posnet posiada funkcję drukowania paragonu dla konsumenta i możliwość drukowania paragonu dla użytkownika kasy. Jednocześnie to użytkownik kasy ustala, czy paragony służące do rozliczeń z fiskusem, traktują być drukowane na indywidualnej rolce w klasie papierowej, lub może powinny być jedynie zapisywane na cyfrowym nośniku.

W przypadku klienta zabieranie paragonu z kasy fiskalnej jest po jego właściwości. Grupę klientów skarży się, że paragon nie jest im do niczego potrzebny, że to możliwy papier, który za chwilę wyrzucą, niemniej ale za niewydanie klientowi paragonu posiadacz kasy może dać mandat. Coraz częściej urzędy skarbowe prowadzą swoich pracowników do sklepów, na stoiska w miastach handlowych czy do celów usługowych, aby sprawdzić, czy klient otrzymał paragon. Możliwa jest sprawa, gdy klientowi został wydrukowany paragon, i mężczyzna go nie wziął. Takie paragony należy zniszczyć. Jeśli paragon będzie się spotykać w widocznym miejscu, a klient zdoła już rozwiązań ze sklepu, to zbyt pozostawienie wydruku z kasy fiskalnej odpowiada posiadacz kasy, który potrafi stać ukarany mandatem skarbowym za niewydanie paragonu klientowi.

Także Ministerstwo Finansów postanowiło przychylić się do upowszechnienia odbierania przez klientów paragonów z kas fiskalnych. Pod koniec 2015 roku została uruchomiona Loteria Paragonowa, w której może nabyć udział każdy właściciel paragonu fiskalnego. Posiadacz paragonu, który dokumentuje zakup produktu lub usługi na ilość przekraczającą 10 zł, może swój paragon zobaczyć na karcie loterii, podając m.in. numer kasy fiskalnej, nr wydruku, określając ilość i datę zakupu. Ideą loterii jest premiowanie szczęśliwych paragonów wartościowymi nagrodami rzeczowymi, losowanymi raz w maju. Raz na kwartał wymienia się dodatkowo premiowana kategoria wystawców paragonów. Posiadacze takich specjalnych paragonów, wystawianych do tej chwile przez fryzjerów i kosmetyczki i właśnie przez gabinety lekarskie i dentystyczne, mogą wylosować dodatkowo cenne nagrody specjalne.